Kategorie
Amazon

Wentylator kanałowy fbm – krótka charakterystyka

0 0
> Read Time:4 Minute, 44 Second

Producenci i dystrybutorzy oferują nam szeroką gamę rozwiązań w zakresie wentylatorów. W punktach sprzedaży klient może dobierać produkty pod kątem wydajności i mocy. Poza gotowymi systemami wentylacji sprzedawca może zaproponować dodatkowe elementy. Jednym z nich jest filtr kanałowy. Oto jego krótka charakterystyka i podział.

Filtry kanałowe – prosty podział

Pod kątem handlowym wyróżniamy kilka rodzajów filtrów. Na początek zaczniemy od prostych fbm, a na zakończenie opowiemy o nieco bardziej rozbudowanych rozwiązaniach.

Na początek rozpoczniemy od produktów o charakterystycznym kształcie stożka. Ten rodzaj filtra służy do wstępnego oczyszczania powietrza nawiewanego w obiegu zamkniętym. Poza gładką powierzchnią filtry posiadają znormalizowane króćce, w których zamieszczony jest wirnik osiowy. W celu uzyskania lepszej mocy i wydajności filtr kanałowy może posiadać dwa wirniki. Do oczyszczania powietrza nawiewanego obudowa działa przeciwbieżne. Dwa śmigła są napędzane przez dwa osobne silniki, które kręcą się w dwóch przeciwległych do siebie kierunkach. Model z podwójnym wirnikiem nie jest zbyt popularny w stosowaniu. W zależności od modelu mogą być połączone przewodami typu spiro (ocynkowana, rura spiralna). Cechą charakterystyczną dla rur jest mocna wydajności przy małym sprężeniu. Można je wykorzystywać do prostych systemów wentylacji bez widocznych rozgałęzień. Rura z galwanizowanej blachy stalowej pokrywa około zapotrzebowanie od 20 do 60 m2 powietrza na 1 osobę. Ilość ta jest zależna od średnicy wentylatora. W tym konkretnym przypadku filtr jest wykorzystywany do oczyszczania powietrza z magazynów, pomieszczeń gospodarczych oraz przechowalniach.

Innym typem fbm jest wentylator z wirnikiem promieniowym. Tego rodzaju wentylatory składają się z blachy stalowej. Obudowa filtra zamykana na zamki posiada wirnik promieniowy. W zależności od kształtu obudowa wirnika może być zamykana na zamki skrzyniowe. Istnieją także modele o konstrukcji walca. Jego cechą charakterystyczną jest dość duży spręż z niskim oporem powietrza. Pokrywa filtra pozwala na oczyszczanie powietrza z wydajnością do 2000m3/ na godzinę. Z uwagi na swoje wykonanie jest dużo droższym rozwiązaniem wentylacyjnym. Niewielkie wymiary sprawiają, że osprzęt może być montowany w wąskich kanałach lub licznych rozgałęzieniach technologicznych. Przy zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca wirnik może m.in. oczyszczać powietrze z niebezpiecznych gazów lub pyłów wybuchowych.

Ostatnim typem są tzw. kanały fbm do przewodów prostokątnych. Jest to dość prosty rodzaj konstrukcji z możliwościami połączenia różnych typów wirników od osiowego aż po wirnik promieniowy. Obudowa wykonana z blachy stalowej. Pokrywa filtra może posiadać wirniki bębnowe. W celu zapewniania odpowiedniej ilości miejsca, umożliwiającego podpięcie silnika możemy m.in. montować silniki poza systemami przetłaczanego powietrza.

Niektóre typy wentylatorów fbm są nazywane roboczo boksami. Wygodnie otwarcie pokrywy i wysunięcie wkładu pozwala na elastyczne dopasowanie filtra do różnych typów kanałów. Obudowa wykonana z galwanizowanej blachy została zabezpieczona uszczelką gumową na krawędziach. Dzięki czemu powietrze oraz inne gazy nie mają prawa na wydostanie się z otworu wentylacyjnego.

Przykładowe produkty marki harmann

W celu zaprezentowania Państwu przykładowych rozwiązań do wstępnego oczyszczania powietrza nawiewanego omówimy jeszcze jeden rodzaj filtrów fbm. Do tego celu wykorzystamy kasetony na zamki skrzyniowe doszczelniona uszczelką. Jest to rodzaj produktu klasy eu3, co oznacza rodzaj materiału filtracyjnego. Do oczyszczania powietrza nawiewanego obudowa wykonana została z galwanizowanej blachy stalowej pokrytej włókniną filtracyjną z tworzywa sztucznego. Pokrywa filtra zamykana na zamki skrzyniowe doszczelniona uszczelką gumową, świadczy o solidnym wykonaniu całej konstrukcji. Tego typu rozwiązanie zapewnia ochronę przed ulatnianiem się powietrza, gazu lub szkodliwego pyłu z wnętrza obudowy.

Stalowe filtry posiadają znormalizowane króćce przyłączeniowe z tolerancją ujemną. Jest to drobny elementy konstrukcji zbiornikowej, który wchodzi w skład większego rurociągu. Produkt marki harmann posiada króćce typu wylotowego i wlotowego. Za ich pomocą instalacje można dopasować do istniejącego już obiegu. Króćce z tolerancją ujemną (nyplonowe) można montować w urządzeniach ze zmienną korelacją. Jak wygląda to w praktyce?

Wartości zmienna dla kasetonów są współczynnikiem pomiędzy spadkami ciśnienia wyrażonego w Pa, a zmiennością w zakresie powietrza nawiewanego. Obudowa wykonana z blachy posiada zmienny zakres oczyszczania tlenu wyrażonego w m3 na 1 godzinę pracy. Przy ciśnieniu 50 Pa filtr kanałowy jest w stanie oczyścić 200 m3 masy powietrza w czasie 1 godzinnej pracy. Im wyższe ciśnienie, tym filtr kanałowy jest w stanie oczyścić większą ilość powietrza.

Łącząc się z innymi aparatami wentylacji należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsca umożliwiającego otwarcie pokrywy i przyłączenia dodatkowych elementów m.in. rurociągu.

Czym tak naprawdę jest włóknina klasy eu3?

We wnętrzu blachy stalowej pokrywa filtra posiada kawałek specjalnej tkaniny. Aby mogła się utrzymywać w jego wnętrzu włókno jest dodatkowo usztywniane. Tym właśnie jest włóknina eu3. W swoim wyglądzie przypomina białą podkładkę wykonaną z filcu. Tego rodzaju elementy są charakterystyczne dla urządzeń czyszczących tj. odkurzacze.

W skrzynce stalowej pokrywa filtra zamykana posiada podkładki wykonane z tworzywa sztucznego. W klasie eu3 filtry amzteam.pro
są wykonane z poliestru. Pod procesy filtracji wykorzystuje się włókna o gramaturze 200g/m2. Jeśli właściwości filtr kanałowy typu fbm jest w stanie wyłapywać cząstki stałe ze skutecznością do około 60%. Z innych właściwości włókna poliestrowe są niepalne. W trakcie występowania pożaru we wnętrzu skrzynki włókna są odporne na gazy palne oraz płomienie zewnątrz. Włókna są odporne na zmiany ciśnienia. Nakładka klasy eu3 jest w stanie wytrzymać od 250 do 50 Pa.

Filtr z poliestru wymaga okresowej wymiany. Najlepiej wymieniać podkładkę do fbm w czasie okresowego czyszczenia klimatyzacji. Stalowa skrzynka zamykana na zamki skrzyniowe posiada pokrywy i wysunięcie wkładu, które pozwalają na szybką wymianę bez konieczności dezinstalacji kasetonu. Należy pamiętać, że o odpowiedniej ilości miejsca umożliwiającego otwarcie górnej pokrywy.

Inne rodzaje kasetonów halmann

Do ciekawych produktów należą kasetony typu fbb. To kasetony na zamki skrzyniowe z doszczelnioną uszczelką o nieco większym rozmiarze. Cechą charakterystyczną są króćce przyłączeniowe z tolerancją ujemną (nyplowe). Obudowa wykonana z galwanizowanej blachy z dołączoną uszczelką gumową na krawędziach zwiększa szczelność na poziomie całej instalacji. Podobnie jak filtr fbm system posiada wygodne otwarcie pokrywy i wysunięcie zanieczyszczonego włókna klasy eu3, eu5 oraz eu7. Maksymalny zakres pracy urządzenia waha się do 250 Pa. Waga produktu waha się w granicach 5,5 – 11 kg. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.