Kategorie
Zdrowie

Wady wzroku: okulary, soczewki i salony optyczne

0 0
Read Time:5 Minute, 14 Second

Wady wzroku

Każdego dnia tysiące ludzi na świecie podczas badania wzroku dowiaduje się, o tym że posiada wadę wzroku. Wad wzroku może być wiele. Jednak każda wada wzroku jest przede wszystkim niezdolnością oka lub oczu do wytworzenia poprawnie zogniskowanego obrazu na plamce żółtej bądź w środkowej części siatkówki bez pomocy akomodacji.

Warto wiedzieć, że prawidłowa funkcja oka, czyli oka takiego które właściwie ogniskuje obraz nazywane jest emetropia. Natomiast analogicznie każda wada wpływająca na nieprawidłowe ogniskowanie się obrazu zwana jest ametropia.

Jak wyżej wspominano występuje wiele różnych schorzeń, które powodują niewłaściwe ogniskowanie obrazu. Do najczęściej rozpoznawanych i diagnozowanych należą waty, takie jak:

 • nadwzroczność: jest to wada bardzo często nazywana dalekowzrocznością. W nadwzroczności ogniskowa widzianego obrazu powstaje za siatkówka oka,
 • krótkowzroczność: jest to wada oznaczająca iż ogniskowa obrazu powstaje przed siatkówką oka,
 • starczowzroczność: w tym przypadku mamy do czynienia z wadą wzroku, która powstaje z wiekiem i polega na stwardnieniu soczewki oka. Wówczas ogniskowa obrazu zostaje upośledzona, a podczas patrzenia na przedmioty umiejscowione blisko widzenie zostaje zaburzone,
 • astygmatyzm: jest to wada polegająca na nieprawidłowym ogniskowaniu się obrazu poprzez zmiany krzywizn rogówki oka,

Warto także zwrócić uwagę na to, że mianem wad wzroku określane są nie tylko zaburzenia dotyczące nieprawidłowego ogniskowania obrazy ale także zaburzenia dotyczące widzenia barwnego. W przypadku zaburzeń widzenia barwnego ogniskowa obrazu jest prawidłowa.

Osoby cierpiące na różnego typu wady wzroku potrzebują przeważnie szkieł korekcyjnych, które korygują wadę podczas widzenia.

Okulary korekcyjne

Podczas przeprowadzania badań wzroku specjaliści na podstawie ich wyników dobierają odpowiedne szkła korekcyjne. W momencie gdy dany pacjent zostanie zdiagnozowany otrzymuje wytyczne dotyczące tego jakie okulary powinien nosić. Wówczas sam pacjent musi odwiedzić salon optyczny bądź optyczny sklep internetowy i wybrać oprawki okularów do szkieł korekcyjnych.

Wybór ten powinien być przemyślany ponieważ osoby posiadające wady wzroku aby zmniejszyć lub zniwelować skutki wady muszą je nosić niemal cały czas. Dzięki odpowiednim szkłom oczy widzą lepiej. Okulary, a właściwie ich oprawki przede wszystkim należy dobrać do kształtu twarzy.

Gdy dana osoba zdecyduje się na dane oprawki optyk doładowuje rozstaw szkieł oraz nosków do kształtu i rozmiaru twarzy. Następnie w wybrane oprawki są wstawiane odpowiednie szkła korekcyjne, które zalecił specjalista.

Salony optyczne obecnie można znaleźć niemal w każdej galerii handlowej. Warto jednak pamiętać aby wybrać taki, który oferuje wysokiej jakości produkty. Szeroki wybór okularów posiada galeria katowicka.

Warto także zwrócić uwagę na ofertę danego salonu optycznego. Wówczas dobre salony optyczne świadczą także usługi zarówno badania wzroku oraz dobór oprawek, czy też soczewek w jednym miejscu w jeden dzień.

Soczewki kontaktowe

Obecnie coraz częściej tradycyjne okulary korekcyjne zastępowane są soczewkami kontaktowymi. Jest to niewątpliwie doskonała alternatywa dla okularów. Bardzo często soczewki kontaktowe mylnie są nazywane szkłami kontaktowymi. Ze szkłami soczewka niema jednak nic wspólnego. Soczewkę kontaktową zamieszcza się bezpośrednio na rogówce oka. Co więcej soczewki kontaktowe pełnią nie tylko funkcje korekcyjną wady wzroku ale także funkcję opatrunkową oraz kosmetyczną. Soczewki kontaktowe wykonywane są przeważnie z materiału silikonowo-hydrożelowego.

Dziś istnieje wiele rodzajów soczewek kontaktowych np. mogą być umieszczane na rogówce oka w trybie:

 • dziennym,
 • dwutygodniowym,
 • miesięcznym,
 • rocznym,
 • kwartalnym.

Oczywiście to specjalista powinien zadecydować o tym czy dana osoba może nosić soczewki kontaktowe.

Gdy zdecydowaliśmy się na stosowanie soczewek kontaktowych warto pamiętać także o ich prawidłowej pielęgnacji. Większość soczewek należy ściągać każdego dnia, a ich czyszczenie oraz przechowywanie powinno odbywać się w płynach pielęgnacyjnych będących w ofercie salonów optycznych.

Soczewki progresywne

Obecnie bardzo często można spotkać się z pojęciem takim, jak soczewka progresywna. Soczewka progresywna, czyli inaczej soczewka wieloogniskowa służy przede wszystkim do korygowania starczowzroczności oraz wielu innych zaburzeń akomodacji.

Tego typu soczewki można spotkać w okularach korekcyjnych oraz w formie soczewek kontaktowych. Wówczas cała soczewka podzielona jest na obszary o różnym skupieniu. Górna część soczewki posiada obszar mniejszego skupienia i służy do patrzenia w dal, a dolna część soczewki posiada większe skupienie i ułatwia patrzenie z bliska. Obydwa obszary są ze sobą łagodnie połączone w taki sposób, aby jak naturalniej odzwierciedlać naturalną rotację gałek ocznych.

Główną zaletą soczewek progresywnych jest przede wszystkim wysoki poziom komfortu odczuwalny podczas ich użytkowania.

Salon optyczny

Godnym polecenia salonem optycznym jest salon posiadający zarówno sklepy stacjonarne, jak i sklep internetowy optyka-victoria.pl. Na stronie znajdziesz mnóstwo informacji na temat okularów, oprawek oraz soczewek kontaktowych. Sprawdź sam i poznaj aktualne promocje, a następnie dobierz okulary stworzone specjalnie dla Ciebie. Na naszej stronie znajdują się także liczne informacje i opinie płynące od zadowolonych klientów. Co więcej oprócz produktów optycznych salon oferuje swoim klientom usługi specjalistów, którzy dokładnie i niezależnie przebadają wzrok. Serdecznie zapraszamy zarówno stacjonarnie jak i w trybie online, nasi optycy z chęcią pomogą i doradzą Ci w wyborze.

Wybór okularów przeciwsłonecznych

Wspominając o okularach nie można zapomnieć o bardzo popularnych okularach przeciwsłonecznych. Warto wiedzieć, że wybór takich okularów również powinien być przemyślany. W naszym salonie znajdują się w sprzedaży tylko i wyłącznie okulary przeciwsłoneczne posiadające atesty. Najlepszą soczewką przeciwsłoneczną jest niewątpliwie soczewka spolaryzowana.

Co daje atest?

Przede wszystkim kupując okulary z atestem mamy jako klienci gwarancję, że dany produkt zapewnia nam ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Co więcej takie soczewki montowane w okularach posiadają wymagane filtry oraz polaryzację.

Zalety soczewki spolaryzowanej:

 • wygaszenie odbicia samochodowej deski rozdzielczej w przedniej szybie samochodowej,
 • redukcja/niwelacja falowania rozpalonej jezdni,
 • redukcja/niwelacja migotania światła na fali,
 • wygaszenie odbijającego się światła słonecznego i sztucznego od mokrej powierzchni np. jezdni,
 • wygaszenie światła słonecznego odbijającego się od lodu oraz śniegu.

Warto zauważyć, że soczewki spolaryzowane ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdzają się w różnych warunkach. To właśnie dlatego są świetnym rozwiązaniem dla kierowców, sportowców, turystów, a także dla zwykłych ludzi do codziennego użytkowania.

Okulary przeciwsłoneczne, a wada wzroku

Wiele osób posiadających wadę wzroku zastanawia się, czy mogą nosić okulary przeciwsłoneczne. Odpowiedzią i rozwiązaniem dla takich osób są okulary przeciwsłoneczne korekcyjne. Tego typu produkty są w naszej ofercie.

Do opraw korekcyjnych wstawiane są soczewki odpowiednio zabarwione z filtrami oraz polaryzacją o odpowiednich dla danej osoby wartościach korekcyjnych. Zdecydowanie się na tego typu rozwiązanie bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie i chroni nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym.

Okulary sportowe

Tradycyjne okulary korekcyjne oraz przeciwsłoneczne mogą być niewygodne podczas uprawiania różnego typu sportu. Wówczas doskonałą opcją dla aktywnych osób są okulary sportowe np. ray ban. dzięki odpowiedniemu dopasowaniu oprawek okulary w trakcie aktywności nie spadają, ponadto doskonale chronią oczy przed wiatrem, kurzem oraz promieniowaniem uv. Więcej informacji na temat oprawek i soczewek dla sportowców można znaleźć na stronie oraz w salonach optycznych Optyka Victoria.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *