Kategorie
Przyroda

Psy myśliwskie – dlaczego są tak popularne?

0 0
Read Time:3 Minute, 22 Second

Psy myśliwskie od zawsze rozpalały wyobraźnię zarówno wielbicieli polowań, jak i zwykłych amatorów zwierząt. Posiadają one szereg cech, które czynią z nich zarówno wytrwanych tropicieli, jak i oddanych towarzyszy. W porównaniu z popularnymi czworonogami rasy, takie jak ogar polski czy wyżeł weimarski wyróżniają się doskonałym węchem oraz posłusznym zachowaniem w różnych warunkach. Sprawia to, że są to psy wszechstronne. Mogą być zarówno pomocne podczas wykonywania rozmaitych zadań, jak i stać się oddanym przyjacielem człowieka. Ich zazwyczaj łagodny charakter oraz skłonność do nauki przekonują często osoby, które chcą przygarnąć czworonoga.

Krótka historia psów do polowań

Pies myśliwski przez długie wieki był towarzyszem człowieka. Posiadał predyspozycje do pracy, przez co był niezwykle ceniony i poszukiwany. Ich odpowiednio wyszkolony charakter nadawał im cechy niezbędne podczas polowań. Z uwagi na pełnioną przez te mądre czworonogi rolę, wyróżniano psy gończe, aportujące, czy też szkolone do naganiania. Mogły być zarówno wszechstronne, jak i nakierowane na jedną z ról i posiadające określoną specjalizację. W zależności od prowadzonego rodzaju polowania angażowano psy do tropienia zwierzyny lub innych niezbędnych zadań. Znaczenia miała też długość sierści czworonoga. Psy krótkowłose, najbardziej wrażliwe na zmieniające się temperatury najlepiej sprawdzały się na polu, podczas stabilnej pogody. Szorstkowłose dobrze sprawdzały się w szuwarach i zaroślach. Długowłose natomiast były idealne w najtrudniejszym terenie. Zwierzęta wraz ze zmianą trybu życia ludzi, z czasem przestały być wykorzystywane do polowań. Rasy psów myśliwskich, z uwagi na ćwiczonych przez lata charakter zaczęły być oszukiwane przez właścicieli chcących przygarnąć wiernego czworonoga.

Popularne rasy psów myśliwskich

Rasy należące do psów gończych oraz myśliwskich pozostają niezmiennie chętnie hodowane, a później kupowane przez przyszłych opiekunów. Najpopularniejsze z nich to:

  • Gończy polski – polska rasa psa myśliwskiego o średnim wzroście. Ma krótką sierść, najczęstsze umaszczenie to czarny lub czekoladowy z podpalaniem oraz różne odcienie rudości. Ma zrównoważony i łagodny charakter. Jest odważny, dlatego sprawdza się jako pies stróżujący. Jego historycznym zadaniem było tropienie zwierzyny. Nadal chętnie na spacerach węszy i pozostaje czujny. Jest idealnym kompanem.
  • Ogar polski – ta rasa psów jest szczególnie lubiana przez rodziny z małymi dziećmi. Ogar jest psem bardzo przyjacielskim, łatwym do wychowania. Poddaje się narzuconym regułom i rzadko się przeciwstawia. Są to dosyć duże zwierzęta, ale nie cechuje ich agresja w stosunku do obcych.
  • Wyżeł – kryje się tutaj cała grupa psów jak wyżeł niemiecki krótkowłosy czy seter szkocki. Okazy wywodzące się z psów myśliwskich należących do tej rodziny, to harmonijne zbudowane psy budzące powszechny podziw. W domowych warunkach sprawdzają się z uwagi na swoje pogodne usposobienie. Są zawsze skore do zabawy.
  • Jamniki – popularna kilkadziesiąt lat temu rasa znowu wraca do łask. Psy myśliwskie rasy, która na pierwszy rzut oka nie jest tak imponująca jak pozostałe ma swoje liczne zalety. Ten niewielki pies jest bardzo radosny i ruchliwy. Przeznaczony do naganiania drobnych zwierząt, nadal pozostawił w sobie sporo zamiłowania do zabawy na świeżym powietrzu.
  • Retriever – sporych rozmiarów pies z przepiękną sierścią. Kiedyś uwielbiany przez myśliwych, dzisiaj popularny wśród hodowców. Pies ten wyróżnia się dużą wytrzymałością dlatego jest chętnie wybierany przez osoby aktywne, które spędzają dużo czasu poza domem. Jest doskonałym aporterem, który dostarcza radość swoim właścicielom.
  • Teriery – kolejna rasa niewielkich psów historycznie zalicza się do zwierząt zabieranych chętnie na polowania. Bardzo zwinny i przyjacielski, szybko przywiązuje się do swoich opiekunów. Kiedyś gończy i aporter, przystosowany do ciężkiej pracy, dziś radosny kompan.

Pies myśliwski w domu

Niezależnie od rasy na którą zdecydują się właściciele należy pamiętać, że psy zachowały wiele ze swoich pierwotnych cech. Nie są już wykorzystywane do polowań, jednak ze względu na swoje instynkty wymagają ze strony właścicieli specjalnego traktowania. Część ich aktywność powinno imitować udział w polowaniu czy pływanie w wodzie. Wyżeł niemiecki krótkowłosy, jamnik szorstkowłosy, czy seter angielski odpłacą się nam piękną psią przyjaźnią, gdy będą odpowiednio hodowane. Podstawową aktywnością, którą powinny codziennie wykonywać są długie spacery. Dla ich dobrej kondycji krótka przechadzka na smyczy to za mało. Te grupy psów powinny mieć możliwość swobodnego biegania na otwartej przestrzeni. Tropienie drobnej zwierzyny, aportowanie oraz używanie wszystkich zmysłów zaspokoją potrzeby mające swój początek w polowaniach. Myśliwskie psy mogą być naszymi najlepszymi kompanami, gdy damy im możliwość rozwoju zgodnie z ich naturą.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *