Kategorie
Biznes

Pellet producent – na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając ten rodzaj opału?

0 0
> Read Time:5 Minute, 10 Second

Coraz większa część prywatnych właścicieli domów oraz obiektów użyteczności publicznej, decyduje, iż do opalania, będzie używać pelletu drzewnego. Wszystko z uwagi na to, iż jest to bardzo oszczędne, wygodne, a co najważniejsze, również i ekologiczne paliwo. Pelet nie powoduje alergii, a przy tym może być wykorzystany w przypadku różnych typów pieców. Jak wybrać właściwy produkt tego typu? Na co zwrócić uwagę kupując pelet, który ma być później wykorzystywany celem ogrzewania pomieszczeń?

Czym odznacza się wysokiej jakości pelet?

Na samym początku warto zaznaczyć, iż wysokiej jakości pellet, odznacza się gładką powierzchnią, ma niewielką zawartość popiołu, posiada też kawałki o takiej samej wielkości, ponadto nie powinien on zatonąć z chwilą włożenia go do wody. Ponadto, to biopaliwo jako surowiec naturalny, powinno nie powodować żadnych skutków negatywnych dla nas i dla środowiska naturalnego.

Niestety, nie każdą z tych cech, uda się nam sprawdzić naocznie. Mało kto wie, iż produkcja pelletu wysokiej jakości, powinna spełnić pewne warunki. Jego barwa powinna przypominać kolor zawarty w naturalnym drewnie.

Ponadto, podczas produkcji nie powinny być do niego dodawane żadne dodatki sztucznego pochodzenia, zaś zawartość wody nie może przekroczyć 12 procent. Istotna jest także mała ilość pyłu i ewentualnie powstające trociny.

Jak można łatwo zauważyć, ilość kwestii, na które trzeba zwracać uwagę podczas zakupu pelletu, jest całkiem sporo.

Najlepszy będzie pelet bez dodatków

Bywa tak, iż przy zakupie pelletu, nie do końca zdajemy sobie sprawę, jak powinien on wyglądać i dajemy się skusić pewnym okazjom, w których oferowany będzie dłuższy pellet, którego wartość opałowa, jest znacznie mniejsza. Albo też ciemniejszy, gdzie tuż obok drewna znalazły się składniki niepożądane.

Najważniejsze będzie to, aby podczas spalania pelletu, powstawało możliwie jak najwięcej energii. Niestety, tak się nie stanie, jeśli będzie miał on w sobie wiele niepotrzebnych dodatków.

Pył oraz kolor

Wyszukiwanie odpowiedniego pelletu, powinno także obejmować jego dokładne obejrzenie. Nawet, jeśli jest on sprzedawany w workach, może nie być odpowiednio przechowywany, a z uwagi na to stracić na wartości.

Jako klienci, powinniśmy też zaniepokoić się, nie tylko niezbyt naturalnym kolorem granulek (nie jest ważne czy są ciemne, czy jasne, bo to może być chociażby efektem zastosowanego surowca czy też technologii), ale także nazbyt sporą ich łamliwość, a z uwagi na to obecność słomy czy pyłu.

Wymieniony jako ostatni, jest szczególnie niepożądany, bowiem zanieczyszcza pomieszczania, w których przechowuje się pelet, może przeniknąć do organizmu osoby, która obsługuje zasobnik, czy też podlegać niekontrolowanemu procesowi spalania.

Zwróćmy uwagę na zapach pelletu znajdującego się w ofercie danego sprzedawcy

Zapach pelletu najlepiej będzie sprawdzić w czasie procesu jego spalania – podczas, gdy wydziela się gaz, powinniśmy czuć woń palącego się drewna.

Występowanie wszelkich innych zapachów może zasugerować, iż zawiera on w składzie także odpady, na przykład pod postacią używanych mebli pomalowanych farbą czy lakierem.

Sprawdźmy ciężar danego pelletu

Dobrej jakości pellet, powinien się odznaczać ciężarem właściwym na poziomie 0,65kg/litr. Jeżeli w pierwszym momencie poddanie sprawdzeniu jego ciężaru, wydaje się nam być niemożliwe, to warto skorzystać z naszej rady.

Okazuje się, iż poddanie sprawdzeniu ciężaru właściwego pelletu, nie jest niczym trudnym. Potrzebny nam będzie pellet, woda, litrowy pojemnik i waga. W pierwszej kolejności poznać musimy wagę samego pojemnika, później pojemnika z wodą, jak i pojemnika z pelletem.

Przetestujmy skład wybranego pelletu

Okazuje się, iż pellet, który nie zawiera w składzie sztucznych substancji podlega rozpadowi pod działaniem wody. Wystarczy, iż umieścimy pellet w pojemniku z wodą i zaczekamy parę minut. Jeżeli po upłynięciu wskazanego czasu, pellet się rozpadnie, możemy przyjąć, iż nie ma on sztucznych dodatków.

Będąc w tematyce jego składu, warto także brać pod uwagę wilgotność, która nie powinna przekroczyć 12 procent. Jeśli kupiony przez nas pellet, to zwykle przyczyną będzie zbyt duża zawartość wody.

Tych parę testów, pozwoli nam na sprawdzenie jakości pelletu w zaledwie parę chwil. Zdajemy sobie sprawę, iż jest mało osób, które zdecydują się na zakupienie jednego worka opału, a tym bardziej paru różnych, tylko celem sprawdzenia ich jakości.

W takim przypadku, warto będzie wybierać pellet ze sprawdzonego źródła. Ponadto, nie możemy się kierować zbyt niską ceną. Oczywiście, nie każdy tani pellet będzie zły, jednakże zbyt mała jego cena, może świadczyć o niewłaściwym składzie. Ponadto, warto jest zwracać uwagę na ewentualne certyfikaty, które świadczyć będą o wysokiej jakości.

Kupmy trzy i wybierzmy ten najlepszy

Specjaliści radzą, aby na początku dokonać wyboru najlepszego pelletu metodą prób oraz błędów.

Zanim uda się nam wybrać odpowiedni pellet do posiadanej grzewczej instalacji, warto abyśmy się zdecydowali na zakupienie paru worków wybranego typu pelletu na próbę.

Przez kilka pierwszych tygodni użytkowania pieca, warto abyśmy obserwowali jego stan i zachowanie, sprawdzali ciepło oraz ilość spalanego w danym czasie opału, robili zwięzłe notatki, które umożliwią przeanalizowanie pracy kotłowni, a dzięki temu wybranie najodpowiedniejszego pelletu. W czasie testów, trzeba także zwracać uwagę na dym powstający we wyniku spalania. Winien on pozostać czysty, praktycznie niezauważalny, o zapachu spalonego drewna. Ale zanim popatrzymy w górę, powinniśmy spojrzeć na palenisko.

Przechowywanie oraz transport

Warto mieć na uwadze, iż nawet wysokiej jakości opał, może podlegać niezbyt korzystnym zmianom z uwagi na transport oraz przechowywanie w niewłaściwych warunkach. Worki stanowią tylko częściowe zabezpieczenie przed zbytnim nasłonecznieniem czy też zawilgoceniem.

Pellet drzewny powinien zostać zabezpieczony głównie przed wodą – niewskazane będzie jego trzymanie na strychu czy też w piwnicy, jeżeli te pomieszczenia nie zostaną zabezpieczone przed niezbyt korzystnymi pogodowymi warunkami. Mokry opał, z pewnością nie będzie się odpowiednio palił i nie da założonych rezultatów pod postacią dobrze ogrzanego budynku, jak również ewentualnych oszczędności. Ponadto, może prowadzić do poważniejszych uszkodzeń kotła oraz podajnika.

Jak oszczędzać to z głową

Ogrzewanie za pomocą pelletu, może być ekologiczne i tanie oraz przyjemne. Żeby takie było, musimy postępować z głową. Kupno partii pelletu o wadze kilku ton, może przynieść oszczędności, nawet na poziomie kilkuset złotych za tonę. Jeśli przeliczymy to na cały okres grzewczy – kwota może być bardzo kusząca. Niemniej jednak, musimy brać pod uwagę, iż niższej jakości, tani opał, może.miec również znacznie obniżoną kaloryczną wartość.

Trzeba go będzie więcej spalić, aby odpowiednio ogrzewać dom, aniżeli z zastosowaniem pelletu najwyższej jakości. Ponadto, gorszy pellet, to także więcej zanieczyszczeń w kotle. Warto mieć na uwadze, iż podczas wystąpienia awarii serwisant z produkcyjnej firmy uznać może, iż warunki gwarancyjne nie uwzględniają takiej sytuacji. Poza tym, koszty naprawy wykonywanej samodzielnie, mogą stanowić znaczące obciążenie do budżetu domowego. Palenie zanieczyszczonym opałem nie jest również przyjemne, ani też zbytnio ekologiczne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.