Kategorie
Zdrowie

Ortodonta Radom – najlepszy wybór dla zębów

0 0
> Read Time:5 Minute, 18 Second

Ortodonta Radom – najlepszy wybór dla zębów

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się korekcją niewspółosiowości zębów i szczęk. Krzywe i niedopasowane zęby są trudniejsze do czyszczenia, są zagrożone utratą z powodu próchnicy i chorób przyzębia oraz dodatkowo obciążają mięśnie szczękowe, co może powodować bóle głowy, występowanie zmarszczek oraz bóle karku i barków. i z powrotem. Krzywe lub źle umieszczone zęby mogą wpływać na wygląd.

Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują lepsze zdrowie jamy ustnej, lepszy wygląd i większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Tylko dentysta lub ortodonta może określić, czy pacjent kwalifikuje się do leczenia ortodontycznego. Na podstawie narzędzi diagnostycznych, które obejmują pełny wywiad lekarski i jamy ustnej, badanie fizykalne, zdjęcia rentgenowskie stomatologiczne, prześwietlenia i inne badania, ortodonta lub dentysta może zdecydować, czy poddać pacjenta leczeniu. Dlatego warto wybrać dobrego ortodontę, ponieważ poza leczeniem wad zgryzu specjalista ortodonta może nam pomóc ogólnie poprawić swoje zdrowie, komfort życia i samopoczucie, oczywiście przez leczenie ortodontyczne.

Istnieje wiele różnych aparatów stałych i ruchomych, służących do poruszania zębami, ćwiczeń mięśni i pobudzania wzrostu szczęki. Urządzenia te działają poprzez wywieranie delikatnego nacisku na zęby i szczękę. Skuteczność leczenia ortodontycznego zależy od nasilenia problemu.

Ortodonta Radom wyjaśnia – dla kogo leczenie ortodontyczne?

Wada zgryzu to choroba, która dotyka dużą część polskiego społeczeństwa. Są wynikiem różnych przyczyn zewnętrznych, ale często są uwarunkowane genetycznie. Czas trwania leczenia ortodontycznego jest długi, średni czas leczenia to dwa lata. Należy jednak zauważyć, że leczenie ortodontyczne zajmuje więcej czasu i obejmuje zarówno utrzymanie, jak i utrwalenie efektu.

Podjęcie leczenia ortodontycznego – kiedy?

Leczenie ortodontyczne stosuje się w przypadkach nieprawidłowości w ułożeniu zębów w jamie ustnej. Obecnie istnieje kilkanaście rodzajów zębów, które leczy się metodami ortodontycznymi. Leczenie ortodontyczne jest dostępne dla dzieci i dorosłych. Mit polega na tym, że dorosłej ospy nie da się całkowicie wyleczyć. Jedyną prawdą jest to, że prostowanie zębów u starszych pacjentów jest procesem dłuższym i bardziej skomplikowanym niż u pacjentów pediatrycznych. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku, nawet po 80 roku życia. oczywiście, jeśli są ku temu jakieś przesłanki. Najczęściej jednak do gabinetu ortodontycznego przychodzą pacjenci w wieku od 8 do 16 lat, którzy zostali skierowani przez stomatologa, laryngologa, pediatrę lub logopedę. Warunkiem rozpoczęcia leczenia ortodontycznego jest higiena jamy ustnej, czyli wszystkie zęby w jamie ustnej muszą być wyleczone, a pacjent nie jest leczony na zapalenie dziąseł, paradontozę. Najczęściej wybieraną i najskuteczniejszą metodą ortodontyczną są aparaty ortodontyczne.

Leczenie wad zgryzu – zacznij od konsultacji ortodontycznej

Pierwszym krokiem w leczeniu wady zgryzu jest konsultacja medyczna w gabinecie ortodonty. Więcej informacji o wizycie i o ofercie można znaleźć na stronie internetowej orzelstomatologia.pl. Często sam pacjent decyduje się na konsultację, gdy przeszkoda koherencyjna przeszkadza w jego codziennych czynnościach. Często jednak pierwsza wizyta u ortodonty jest podyktowana przez dentystę, pediatrę lub logopedę. Podczas konsultacji ortodontycznej lekarz zapozna się z pacjentem i historią jego problemów. Ortodonta przeprowadza wywiad, aby dowiedzieć się, co powoduje niewspółosiowość i wszelkie szkodliwe nawyki pacjenta, które należy wyeliminować przed, w trakcie i po leczeniu. Standardową częścią konsultacji ortodontycznej jest badanie jamy ustnej oraz dokładne zbadanie twarzy i budowy twarzy pacjenta w celu określenia rodzaju wady i stopnia jej zaawansowania. Oprócz oceny symetrii twarzy lekarz sprawdza funkcję stawu skroniowo-żuchwowego. Ortodonta nie tylko bada stan zębów, ale także ocenia wyściółkę jamy ustnej, dziąseł, wierzchołka, warg, języka i gruczołów ślinowych.

Co może zrobić ortodonta jeżeli będą wskazania do podjęcia leczenia?

Ortodonta bada ruchomość i funkcję języka, sposób ssania i połykania powietrza oraz napięcie warg. Kolejnym etapem konsultacji ortodontycznej jest badanie wewnątrzustne i ocena zgryzu. Na tym etapie zwykle określane są wady zgryzu. Lekarz sprawdza ułożenie kości szczęki względem łuku, ocenia szerokość szczęki oraz stosunek zębów do szerokości łuku zębowego. Badanie ortodontyczne obejmuje również ocenę tkanek i ubytków zęba, patologiczne zużycie czy nieprawidłową strukturę szkliwa. Jeżeli zęby pacjenta nie są całkowicie wygojone, nie można rozpocząć leczenia ortodontycznego. Problem pacjenta można dokładnie zdiagnozować za pomocą bardziej specjalistycznych testów.

Jakie badania może zlecić ortodonta?

Ortodonta może skierować pacjenta na zdjęcie panoramiczne wszystkich zębów, czyli na zdjęcie panoramiczne. Zaleca się również wykonanie bocznego zdjęcia czaszki zwanego hologramem. Ortodonta wykonuje również proste zdjęcia zębów pacjenta oraz pobiera wyciski dentystyczne do diagnostycznych modeli gipsowych. Dopiero po wykonaniu wszystkich tych badań ortodonta zacznie pisać plan leczenia ortodontycznego.

Właściwe leczenie ortodontyczne

Około tygodnia po przekazaniu ortodoncie wszystkich niezbędnych wyników badań, ortodonta przedstawi pacjentowi diagnozę problemu, zaleci plan leczenia ortodontycznego oraz określi rodzaj aparatu podstawowego. Plan leczenia to dokument prawny podpisany przez lekarza i pacjenta. Jeżeli pacjent jest osobą niepełnoletnią, dokument podpisuje rodzic lub opiekun prawny. Przed rozpoczęciem leczenia ortodonta może skierować pacjenta na dodatkowe zabiegi stomatologiczne w celu ułatwienia kontynuacji leczenia ortodontycznego. Zęby pacjenta mogą wymagać profesjonalnego oczyszczenia lub leczenia. W przypadku stłoczonych zębów konieczne będzie usunięcie jednego lub więcej zębów nadliczbowych.

Przedstawiając plan leczenia ortodontycznego, lekarz przedstawia pacjentowi orientacyjny harmonogram wizyt kontrolnych, szacunkowy koszt oraz szacowany czas leczenia. Ortodonci pokazują również pacjentom różne rodzaje aparatów ortodontycznych, a decyzje podejmowane są w oparciu o niewspółosiowość, możliwości finansowe i preferencje pacjenta. Wśród oferowanych rodzajów aparatów można wyróżnić tradycyjne aparaty metalowe, aparaty estetyczne, czyli porcelanowe, oraz lingwalne, czyli umieszczane wewnątrz zęba. Podczas tej wizyty ortodonta przedstawia również pacjentowi wszystkie instrukcje, których należy przestrzegać podczas leczenia ortodontycznego.

Dlaczego wybór dobrego ortodonty jest ważny?

Warto zwrócić uwagę na wybór ortodonty. Oczywiście, można wpisać w wyszukiwarkę frazę „Ortodonta Radom” i zapisać do pierwszego znalezionego w ten sposób specjalisty. Wybór odpowiedniego ortodonty ma olbrzymie znaczenie przy leczeniu. Należy również pamiętać, że zdrowe zęby to nie tylko brak próchnicy. To również brak wad zgryzu. Dlatego można wybrać pierwszego lepszego specjalistę, jednak dobrze jest wziąć pod uwagę jego kwalifikacje zawodowe. Można szukać specjalistów w sieci, warto jednak zainteresować się opiniami i poleceniami. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, czy wybrany ortodonta to członek polskiego towarzystwa ortodontycznego oraz na jakie możliwości można się u niego zdecydować. Oczywiście każdy ortodonta zaproponuje aparat ortodontyczny, ten jednak musi być dostosowany do potrzeb oraz do preferencji. Dostępne są np. aparaty stałe i aparaty zdejmowane. Aparaty stałe zwykle stosuje się jeżeli mamy poważną wadę zgryzu. Dostępne są również aparaty ortodontyczne w formie przezroczystych nakładek, które nie tylko leczą wadę zgryzu, ale również prezentują się dobrze. W poradni ortodontycznej powinniśmy móc również omówić etapy leczenia i mieć możliwość uzyskania informacji również w trakcie leczenia. Warto zwrócić również uwagę na odległość gabinetu od miejsca zamieszkania, gdyż w trakcie leczenia wymagane są wizyty kontrolne. Pamiętajmy jednak, że zdrowy uśmiech jest bardzo ważny, nie tylko dla urody i jakości naszego życia, ale również ze względu na kondycję organizmu.

Liczba
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.