Kategorie
Zdrowie

Masaż tajski – wszystko, co musisz wiedzieć

0 0
> Read Time:5 Minute, 4 Second

Jedną z najpopularniejszych technik masażu jest klasyczny masaż tajski. Z jego dobrodziejstwa chętnie korzystają pacjenci na całym świecie. Powstanie masażu tajskiego datuje się na około 2500 lat temu. Jest on nieodłącznym elementem kultury Tajów. Klasyczny masaż tajski w dużej mierze czerpie wartości z jogi, ajurwedy oraz buddyzmu i medycyny chińskiej. W masażu tajskim bardzo ważną rolę pełni oddychanie. Klasyczny masaż tajski jest polecany dla osób, które żyją w ciągłym biegu, a napięcie i stres towarzyszą im na każdym kroku od rana do wieczora.

Masaż tajski klasyczny jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia, dla sportowców chcących podtrzymać formę jak i dla kobiet, które pragną powrotu formy, w jakiej były przed ciążą.

Masaż pomaga usunąć napięcie mięśni oraz stawów, a jednocześnie je wzmacnia. Efektem tego jest poprawa elastyczności oraz uwolnienie od takich problemów jak ból głowy, ból pleców czy też karku i nóg. Masaż tajski klasyczny poprawia również znacznie jakość snu, a to przekłada się na nasze lepsze samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Masaże tajskie znane są również z poprawiania stanu psychicznego w depresji. Masaż tajski pomaga również w pracy narządów wewnętrznych i ma bardzo dobry wpływ na nie. Pomaga między innymi w poprawieniu perystaltyki jelit, poprawia również przemianę materii. Do zalet masażu tajskiego zaliczymy również odtruwanie naszego organizmu.

Co to jest masaż tajski?

Tradycyjny masaż tajski znany jest pod kilkoma innymi nazwami. Między innymi jako joga tajska, joga pasywna czy też joga dla leniwych. Na Bliskim Wschodzie masaż ma bardziej dostojną nazwę i jest nazywany masażem tradycyjnym lub świętym. Tajski masaż na początku dostępny był tylko dla rodziny królewskiej, jednak z biegiem czasu stał się dostępny dla zwykłych ludzi. Współczesny masaż tajski dla ludzi z zachodu jest połączeniem fizjoterapii z elementami pasywnej jogi.

Jak zdefiniować ten rodzaj masażu? Jest to rodzaj masażu głębokiego. Podczas jego wykonywania doświadczone masażystki i masażyści uciskają różne punkty na naszym ciele. Dzięki temu mięśnie osoby masowanej ulegają rozciąganiu. Punkty te w dalekowschodniej filozofii nazywamy korytarzami energetycznymi. Dzięki odpowiedniej stymulacji tych miejsc przepływ energii w ciele pozostanie niezakłócony, a to będzie miało bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu.

Masaż odbywa się z wykorzystaniem przez masażystę dłoni, palców, łokci, przedramion oraz stóp i kolan. Podczas masażu masażysta układa osobę masowaną w różnych pozycjach, które pochodzą z jogi. Jedna sesja może trwać nawet do dwóch godzin.

Rodzaje masaży tajskich

Odmian masaży tajskich jest bardzo wiele, szacuje się, że jest ich około 80 odmian. Klasyczny masaż tajski swoim działaniem obejmuje całe ciało. W przypadku tej odmiany zazwyczaj masażysta rozpoczyna od brzucha. Wynika to z faktu, że według hinduskich wierzeń, to właśnie okolice pępka są miejscem, gdzie zbierają się cząsteczki powietrza w największej ilości.

Do masażu tajskiego wykorzystuje się również specjalne ziołowe sakiewki. Bawełniane worki wypełnione są ziołami. Przed masażem są one podgrzewane. Zależnie jakiego rodzaju zioła znajdują się w sakiewce, to mają różne oddziaływanie na nasz organizm. Między innymi jest to działanie: przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i przeciwdepresyjne, imbir ma np. działanie rozgrzewające i rozluźniające, liście eukaliptusa – wspierają np. układ odpornościowy i odprężają, a trawa cytrynowa wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne oraz relaksacyjne.

Jedną z odmian jest olejkowy masaż tajski w Krakowie. Jest to połączenie akupresury oraz aromaterapii z masażem pochodzącym z ajurwedy. W takim masażu bardzo często zastosowanie znajduje olejek z lawendy, drzewa sandałowego lub eukaliptusowy.

Kolejnym z rodzajów jest masaż tajski stóp. W tym przypadku masowana jest podeszwa stopy, krawędzie palców oraz kostki i łydki. Nie rzadko masaż ten obejmuje również kolana. Głównym zadaniem tego masażu jest odstresowanie i odtruwanie. Masaż wspomaga regulację układu trawiennego.

Tajski masaż — techniki

Jak wcześniej wspomniałem, znanych jest wiele odmian masażu. To przekłada się oczywiście na różne szkoły i sposoby nauki. Podstawowym elementem jest wykorzystanie dłoni, stóp oraz łokci i kolan. Osoba podczas masażu powinna być ubrana lekko. Podczas masażu powinna słuchać masażysty i układać się we wskazanych przez niego pozycjach. Dzięki temu masażysta ma dostęp do wszystkich ważnych punktów na ciele. Wiele tutaj zależy od doświadczenia masażysty. Zakres ruchów jak i moc nacisku w poszczególnych miejscach zależy od przeznaczenia masażu. Jeżeli wybieramy się do masażysty po raz pierwszy, to warto wybrać kogoś doświadczonego.

Obecnie za najlepszą szkołę masażu tajskiego uważa się Królewską Akademię Masażu w Chiang Mai, tak więc jeśli zależy nam na masażystach najwyższej klasy to warto, aby byli oni absolwentami tej uczelni.

Dla kogo tradycyjny masaż tajski?

Decydując się na masaż tajski w Warszawie, warto wiedzieć, dla kogo jest on przeznaczony. Pierwszą grupą, która często korzysta z jego dobrodziejstw, są osoby cierpiące na depresje. Również osoby narażone na długotrwały stres związany z pracą. Tradycyjny masaż tajski jest również dobrym rozwiązaniem dla osób narzekających na brak sił witalnych i energii.

Kolejną grupą, która skorzysta, wybierając się na masaż tajski, są osoby walczące z nadmiarem kilogramów. Doświadczony masażysta potrafi przyśpieszyć przemianę materii i dzięki temu pomóc w walce z tkanką tłuszczową.

Jako ciekawostkę podam, że tajscy wojownicy byli leczeni masażem po bitwach.

Dobrze wykonany masaż tajski przyniesie wiele korzyści, zarówno dla zdrowia jak i dla ducha.

Klasyczny masaż tajski – przeciwskazania

Poznaliśmy zalety masażu tajskiego i wiemy, na jakie dobrodziejstwa możemy liczyć, kiedy zdecydujemy się na zabiegi. Warto jednak dla równowagi poznać również przeciwskazania do masażu tajskiego. Mogłoby się wydawać, że tak dobry masaż jest dla każdego, ale niestety tak nie jest. Zanim zdecydujemy się na masaż tajski warto porozmawiać z lekarzem oraz masażystą, który będzie nam go wykonywał. W przypadku wielu chorób lub schorzeń należy pomijać pewne miejsca jak i techniki masowania.

Podstawowe przeciwwskazania do wykonywania masażu tajskiego to między innymi:

Ciąża, ale zdarzają się odstępstwa od tego. Sprawa powinna być konsultowana indywidualnie. Masaże nie są również zalecane dla osób z ostrymi stanami zapalnymi, z chorobami zakaźnymi jak i dla osób z gorączką.

Przeciwskazaniem jest również zagrożenie krwotokami. Masaż nie powinien być wykonywany u osób cierpiących na osteoporozę oraz leczących się na zapalenie żył. Choroby skóry również są przeciwskazaniem. Również nowotwory złośliwe oraz niezłośliwe. Nie powinny z tego masażu korzystać też osoby chore na miażdżycę oraz posiadające wady serca.

Jak widać lista schorzeń, z którymi nie powinniśmy chodzić na masaże tajskie, jest całkiem długa, ale zdecydowanie warto, jest korzystać z dobrodziejstwa tego masażu, jeżeli tylko stan naszego zdrowia nam na to pozwala.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.