Kategorie
Zdrowie

Łóżko rehabilitacyjne – co warto o nim wiedzieć?

0 0
> Read Time:4 Minute, 51 Second

Łóżko rehabilitacyjne to nic innego jak specjalistyczny sprzęt medyczny, który znajduje niezwykle szerokie zastosowanie. Warto mieć świadomość tego, w jakich miejscach wykorzystywane są łóżka rehabilitacyjne i kto najczęściej z nich korzysta. Ponadto, dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, czym charakteryzują się łóżka rehabilitacyjne i co zapewniają pacjentom. Wreszcie, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, gdzie znaleźć dobre jakościowo łóżka. Istotne jest bowiem to, aby było ono dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Można zdecydować się zarówno na zakup łóżka w sklepie medycznym, jak i na skorzystanie z usług wypożyczalni. Nie sposób ukryć, że każde z tych rozwiązań posiada zarówno wady, jak i zalety.

Łóżko rehabilitacyjne – najważniejsze informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, łóżka rehabilitacyjne to nic innego jak specjalistyczny sprzęt medyczny. Jest ono dedykowane przede wszystkim osobom, które z różnego rodzaju względów muszą przebywać przez bardzo długi czas w pozycji leżącej. Warto mieć świadomość tego, że wyróżnić można między innymi łóżko rehabilitacyjne elektryczne. Dostępne są także łóżka rehabilitacyjne manualne. Trzeba więc zastanowić się nad tym, który sprzęt będzie odpowiedniejszy. Należy jednak liczyć się z tym, że elektryczne łóżka medyczne są co do zasady droższe. Niemniej jednak, cena nie zawsze gra rolę. Najważniejsze jest to, aby taki sprzęt był jak najbardziej funkcjonalny. Wówczas zarówno pacjenci, jak i osoby opiekujące się nimi na co dzień, będą czerpać z takiego sprzętu dużą korzyść. Łóżka rehabilitacyjne powinny być wybierane starannie, aby mogły jak najlepiej zaspokoić potrzeby pacjentów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pacjentom mogą nie wystarczyć nawet najlepsze łóżka elektryczne. W wielu przypadkach, niezbędny jest także wózek inwalidzki, a także innego rodzaju sprzęt medyczny. Każda placówka medyczna powinna mieć bowiem na uwadze zarówno wygodę pacjenta, jak i jego zdrowie. Należy więc dążyć do stosowania takich sprzętów, które podnoszą sprawność pacjenta, o ile jest to oczywiście możliwe.

Jakie cechy powinny posiadać łóżka rehabilitacyjne?

Wybór łóżka rehabilitacyjnego powinien być jak najstaranniej przemyślany. Łóżko ortopedyczne musi bowiem posiadać pewne cechy, dzięki którym będzie sprzętem użytecznym. Zarówno łóżka szpitalne, jak i łóżka do użytku domowego, powinny zapewniać pacjentom wygodę i komfort. Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej jest bowiem dość obciążające dla organizmu. Trzeba więc, w miarę możliwości niwelować ten niekorzystny wpływ. Dobrze byłoby więc dobrać taki model łóżka rehabilitacyjnego, który wyposażony jest w podstawowe funkcje zapewniające pacjentowi najwyższy komfort. Niesamowicie istotna jest chociażby regulacja zagłówka. Jego wysokość będzie można modyfikować przy pomocy pilota. Warto nadmienić, że pilot może służyć również wezwaniu pomocy medycznej, na przykład pielęgniarki. Dzięki tej funkcji, możliwe będzie chociażby spożywanie posiłków. Niezbędne są także wysięgniki, które umożliwią pacjentom bezpieczne wstawanie oraz siadanie na łóżku. Istotne jest to, aby oparcie było wygodne dla pleców. Osobom obłożnie chorym zagrażają również odleżyny. Istotne jest więc, aby łóżko rehabilitacyjne było wyposażone w dobre jakościowo materace. Starannie wybrany materac może bowiem zapobiec odleżynom bądź znacząco zmniejszyć prawdopodobieństwo ich wystąpienia.

Łóżka ortopedyczne – komu są potrzebne?

Wiele osób zastanawia się nad tym, komu właściwie są potrzebne łóżka rehabilitacyjne. Sporo osób myśli od razu o szpitalach. Niemniej jednak, łóżka ortopedyczne sprawdzą się także w innych miejscach. Mowa tu przede wszystkim o placówkach opieki długoterminowej, jak również o prywatnych ośrodkach medycznych. Ponadto, łóżka rehabilitacyjne mogą być niezbędne w domach seniora. Tam również przebywają osoby obłożnie chore, zmuszone do całodobowego leżenia. Niekiedy, łóżka rehabilitacyjne przydają się w środowisku domowym. Taka sytuacja może zaistnieć wtedy, gdy opiekujemy się osobą chorą, która wyszła ze szpitala. Mogą być to osoby po wypadkach, urazach, jak również po udarach. Wymagają one wszechstronnej rehabilitacji, dzięki której możliwa będzie poprawa funkcjonowania osoby chorej. Możliwość prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych jest zbawiennym rozwiązaniem dla naprawdę wielu osób. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę również z tego, że stan pacjenta nie zawsze ulega poprawie, nawet pomimo regularnych ćwiczeń. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych oraz osób po rozległych urazach. Z tego też względu, wiele osób może korzystać z łóżka rehabilitacyjnego już zawsze. Jeżeli jednak istnieje prawdopodobieństwo tego, że osoba chora zacznie chodzić, być może pomocnym sprzętem będą także kule ortopedyczne. Warto byłoby mieć je w swoim domu, jeżeli ma w nim przebywać osoba chora.

Łóżko szpitalne – gdzie można je kupić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakich miejscach istnieje możliwość zakupu łóżek rehabilitacyjnych. Przydatne informacje można znaleźć między innymi na stronie beck-orto.pl . Można zdecydować się tam na wypożyczenie łóżek rehabilitacyjnych. Jest to rozwiązanie niesamowicie korzystne pod względem finansowym. W ofercie znajdują się różne rodzaje łóżek, które mają służyć zapewnieniu pacjentom komfortu i bezpieczeństwa. Łóżka rehabilitacyjne nadają się zarówno do domu, jak i do placówek medycznych. Warto zastanowić się także nad tym, w jakich okolicznościach dobrze byłoby pomyśleć o zakupieniu łóżka. Kupno łóżka rehabilitacyjnego wiąże się z tym, że tego rodzaju sprzęt będziemy posiadali na własność. Niemniej jednak, nie każdy może pozwolić sobie na zakupienie łóżka rehabilitacyjnego. Nie jest to bowiem opcja zbyt korzystna pod względem finansowym. Warto byłoby więc zastanowić się nad tym, jakie rozwiązanie będzie dla nas najodpowiedniejsze. Bez względu na to, czy decydujemy się na zakup, czy też na wynajem łóżka rehabilitacyjnego, musimy pamiętać o starannym wyborze. Łóżka powinny być dopasowane do potrzeb pacjentów. Indywidualne dopasowanie jest możliwe przeważnie wtedy, gdy pacjent ma przebywać w swoim domu. W szpitalach i zakładach opieki długoterminowej, łóżka rehabilitacyjne nie mogą być niestety indywidualnie dopasowane do potrzeb pacjenta. Niemniej jednak, powinny one zapewniać wygodę i bezpieczeństwo, o czym wielokrotnie wspominano powyżej. Niesamowicie istotne jest także to, aby łóżko ortopedyczne było użytkowane zgodnie z jego przeznaczeniem. Należy dokładnie poinstruować chorego, w jaki sposób z pomocą pilota może regulować wysokość oparcia. Regulacja wysokości jest bowiem bardzo istotną funkcją łóżka, o czym wspomniano już wyżej. Jeżeli z łóżka ma korzystać osoba, która nie jest świadoma, trzeba będzie się nią odpowiednio zająć. Opiekunowie takiej osoby muszą więc regularnie sprawdzać, czy wysokość oparcia i materac są dostosowane do aktualnych potrzeb chorego. Łóżka ortopedyczne są co do zasady bardzo wytrzymałe. Niemniej jednak, należy mieć na uwadze to, że co jakiś czas może zaistnieć konieczność ich wymiany.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.