Kategorie
Prawo

Ile zarabia prawnik

0 0
> Read Time:2 Minute, 44 Second

Prawnik to osoba o bardzo dużym zaufaniu społecznym, która posiada ugruntowaną, specjalistyczną wiedzę oraz zestaw cech i predyspozycji, pozwalających wykonywać ten wymagający zawód. Na ścieżce kariery prawniczej stoi kilka elementów, niezbędnych by móc zarabiać, reprezentować strony w przewodzie sądowym oraz piąć się po szczeblach kariery zawodowej.

Edukacja, czyli studia prawnicze

Kariera zawodowa prawnika nie musi rozpoczynać się dopiero po trwających przez pięć lat studiach. Wręcz nie powinna. Studia prawnicze to pierwszy etap drogi do wykonywania zawodu prawnika oraz czas na podjęcie decyzji, dotyczącej wyboru specjalizacji. Kończy się obroną pracy magisterskiej. W zawodzie prawnika możesz zasilić grono sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, kuratorów oraz komorników. Ile zarabia prawnik, zależy od doświadczenia w zawodzie, miejsca zatrudnienia, lokalizacji oraz wybranej specjalizacji. Zarobki prawników w ramach specjalizacji różnią się od siebie. Możesz przekonać się o tym już podczas studiów, znajdując zatrudnienie w kancelarii prawnej.

Aplikacja i jej wpływ na zarobki prawnika

Po studiach prawniczych, aby zostać wpisanym na listę prawników, posiadających prawo wykonywania zawodu konieczne jest zdanie egzaminu na aplikację oraz realizacja aplikacji w ramach wybranej specjalności. Sam egzamin na aplikacje, trwający przez cztery dni jest płatny. Po pozytywnym zdaniu egzaminu osoba po studiach prawniczych rozpocznie słabo płatną pracę w charakterze aplikanta. Tutaj mediana zarobków jest znaczna. Może to być praca za darmo lub za symboliczne wynagrodzenie. Aplikacja dla radców prawnych, adwokatów, sędziów, prokuratorska, rzecznikowska trwają przez okres trzech lat. Musisz uzbroić się w cierpliwość, jeśli interesuje Cię aplikacja notarialna, trwająca 3,5 roku. Na aplikację komorniczą udasz się na okres dwóch lat, natomiast legislacyjna, kuratorska to czas jednego roku. Po jej ukończeniu zdasz egzamin, uprawniający do pracy w zawodzie, zostaniesz wpisany/a na listę prawników.

Prawo do wykonywania zawodu prawnika, a dochód

Bez aplikacji średnie zarobki prawników są niższe. Możesz pracować w zawodzie, wykorzystując wiedzę prawniczą jednak nie będzie to zawód, pozwalający reprezentować klientów w sądzie. Wynagrodzenia w zawodach, niewymagających aplikacji i egzaminu zawodowego oznaczają niższe dochody. Prawnik zarabia mniej jeśli zatrudniony jest w kancelarii lub korporacji. Tworząc własną działalność, opartą o wykonaną aplikację masz szansę na wyższy dochód. Wartość wynagrodzenia wzrasta nie tylko z uwagi na ukończoną aplikację, ale i z racji na powiększające się doświadczenie i obycie. Bez prawa do wykonywania zawodu prawnika oraz tym samym reprezentowania klienta w sądzie można pracować w zawodach, niewymagających adwokata z aplikacją.. Musisz liczyć się z tym, że wtedy zarobki znacznie spadną i nie będą równały się z dochodem osoby po egzaminie zawodowym prawniczym. 

Ile faktycznie zarabiają prawnicy?

Młodszy adwokat, zatrudniony w kancelarii prawniczej na podstawie umowy zarabia w granicach pięciu tysięcy złotych brutto. Mediana jest tutaj znaczna. Jeśli chcesz zacząć zarabiać więcej, należy założyć własną kancelarię adwokacką, radcowską lub notarialną. Kancelarie prawne najczęściej powstają w oparciu o umowę spółki. Zakładając swoją działalność możesz liczyć na zarobki rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Podobnie, jeśli zechcesz uzyskać zatrudnienie w rodzinnym biznesie. W środowisku prawniczym firmy rodzinne są bardzo popularne, a interesy i renoma przechodzą z pokolenia na pokolenie. Jako adwokat możesz zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Radca prawny może cieszyć się wynagrodzeniem na poziomie około 11-12 tysięcy złotych. W tym samym fachu za granicą możesz zarobić nawet 45 tysięcy złotych (przeliczenie). Tak znaczne rozbieżności w zarobkach pomiędzy prawnikami związane jest z formą zatrudnienia. Młodszy specjalista na stażu zarobi zdecydowanie mniej od wspólnika spółki, tworzącej kancelarię prawną. 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.