Kategorie
Prawo

Ile wynoszą alimenty na dziecko?

0 0
Read Time:5 Minute, 1 Second

Wypłacanie alimentów to przykry obowiązek dla rodzica, który (zwykle po rozpadzie związku małżeńskiego) nie dostał pełnych praw do opieki nad swoją pociechą. Na ogół tyczy się to ojców. W naszym kraju istnieje spory problem ze ściąganiem alimentów. Dłużnicy alimentacyjni za każdym razem używają identycznego argumentu: nie stać ich na płacenie kwoty, którą zasądził sąd. Warto będzie zatem sprawdzić, na jakiej podstawie wyliczane są kwoty alimentów przez sądy. W poniższym artykule przyjrzymy się całej tej procedurze. Zapraszamy do lektury.

Alimenty na dziecko – czym właściwie są?

Alimenty na dziecko regulowane są przez Kodeks opiekuńczy i rodziny, jak i ustawę o pomocy uprawnionym do alimentów osobom z dn. 7 września 2007 roku.

Zgodnie z przepisem zawartym w artykule 91 paragraf 1 Kodeksu opiekuńczego oraz rodzinnego dziecko, które posiada dochody ze swojej pracy, winno przyczynić się do pokrycia kosztów utrzymywania rodziny, jeśli zamieszkuje u swoich rodziców.

Zgodnie z przepisem zawartym w artykule 133, paragraf 1 Kodeksu opiekuńczego i rodzinnego, rodzice zobowiązani są do alimentacyjnych świadczeń na rzecz dziecka, które nie może się jeszcze samodzielnie utrzymywać, chyba iż dochody z jego majątku pozostają wystarczające na poczet pokrywania kosztów jego wychowania i utrzymywania.

Istnieją różne typy i sposoby co do ustalania alimentów:

 • alimenty na poczet matki dziecka bez ślubu,
 • alimenty na pełnoletnie dzieci,
 • alimenty na małoletnie dzieci (niepełnoletnie),
 • alimenty na dzieci nienarodzone,
 • alimenty dobrowolne na dzieci.

Obowiązek alimentacyjny jest obciążeniem dla ojca oraz matki, których wpisano w akcie urodzenia potomstwa. Jeśli nie doszło do prawidłowego ustalenia ojcostwa, to dojść może do sytuacji, w której ojciec będzie płacił alimenty na nieswoją pociechę. Dodatkowych informacji na temat alimentów na dziecko, można szukać na stronie internetowej rozwodnaspokojnie.pl

Alimenty na dziecko – co mogą obejmować? 

Wydatki na dzieci w zakresie alimentów, to szczególnie:

 • zaspokojenie mieszkaniowych potrzeb,
 • leczenie,
 • edukacja,
 • zakup ubrań,
 • wyżywienie.

Komu i jak długo należy wypłacać alimenty?

Co do zasady alimenty będą się należały dziecku albo byłemu małżonkowi (tą drugą sytuacją, nie będziemy się zajmować w tymże artykule). Wypłacane są one przez rodzica, któremu nie została sądownie przyznana opieka nad dzieckiem. Alimenty z założenia mają zatem stanowić formę dokładania się do budżetu na poczet utrzymywania i wychowywania pociech.

Większość ludzi niesłusznie uważa, iż alimenty trzeba płacić wyłącznie do chwili ukończenia przez pociechę 18 roku życia. Prawo mówi tutaj wprost, iż taki obowiązek ciąży na rodzicach do chwili, aż pociecha (nawet dorosła), nie będzie się w stanie samodzielnie utrzymywać. Co powinniśmy rozumieć poprzez możliwość samodzielnego utrzymania?

 • Zdobycie przez dziecko kwalifikacji celem wykonywania zarobkowej pracy albo zawodu,
 • uzyskanie przez pociechę majątku, który przynosi wystarczające dochody na pokrywanie kosztów własnego utrzymania (przykładowo mieszkanie z przeznaczeniem pod wynajem).

Z obowiązku alimentacyjnego może zwolnić także fakt, iż dziecko będzie celowo przedłużało czas niesamodzielności, czyli na przykład powtarza rok studiów albo klasę, nierzadko zmienia kierunki nauki i szkoły.

W praktyce alimenty mogą być wypłacane nawet dzieciom w średnim wieku – uzasadnieniem jest tutaj choroba uniemożliwiająca podejmowanie pracy o charakterze zarobkowym. Należy przy tym pamiętać, iż z alimentacyjnego obowiązku może zwolnić tylko sąd – nie może być zatem tak, iż przykładowo ojciec podejrzewa swojego dorosłego syna o bumelanctwo i zaprzestaje płacenia.

Ile powinny wynosić alimenty płacone na dzieci? Od czego zależna będzie ich wysokość?

Rodzice mają obowiązek świadczenia alimentacyjnego na dziecko, które nie będzie jeszcze w stanie się utrzymywać samodzielnie, chyba iż dochody pochodzące z majątku pociechy są wystarczające celem pokrywania kosztów jego wychowania i utrzymywania.

Wysokość alimentów zależna będzie od usprawiedliwionych potrzeb pociechy, jak i od majątkowych oraz zarobkowych możliwości danego rodzica.

Pojęcie usprawiedliwione potrzeby oraz majątkowe i zarobkowe możliwości, nie jest zdefiniowane dokładnie w przepisach. Warto jednakże w tym przypadku posłużyć się orzecznictwem Sądu Najwyższego:

,,Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zaliczają się te potrzeby, których zaspokojenie będzie w stanie zapewniać mu – właściwy do jego uzdolnień oraz wieku – właściwy rozwój duchowy oraz fizyczny”

Możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej określają dochody oraz zarobki, jakie mogłyby być przez nią uzyskiwane z pełnym wykorzystaniem zdolności umysłowych oraz sił fizycznych, nie zaś faktycznie dochody oraz zarobki.

Dzieci posiadają prawo do równej z rodzicami życiowej stopy, bez względu na to, czy żyją z nimi oddzielnie czy też wspólnie.

Nietrudno jest wysunąć wnioski, że w każdym wybranym wypadku możliwości osoby zobowiązanej, jak i potrzeby osoby uprawnionej, będą zupełnie inne.

Z tego też względu, nie jest możliwe jednoznaczne wskazanie, jaką kwotę alimentów rodzic powinien płacić na rzecz dziecka.

Wniosek o przyznanie alimentów

Żeby mogło zostać wszczęte postępowanie o przyznanie alimentów, trzeba będzie napisać właściwy pozew do sądu. Nie ma tutaj znaczenie, czy będzie to wniosek czy też pozew o alimenty, jeśli z treści tego pisma wynikać będzie żądanie odnośnie zasądzenia alimentów.

Pismo odnośnie alimentów na rzecz dziecka, może posiadać różny tytuł: pozew o alimenty na dziecko, wniosek o alimenty na dziecko, wniosek o alimenty, pozew o alimenty, wniosek o alimenty na dziecko pozamałżeńskie, wniosek o alimenty na dziecko małżeńskie, podanie o alimenty itp.

Nie istnieje gotowy wzór pozwu o alimenty na dzieci. Koszty wychowywania oraz utrzymywania każdego spośród dzieci będą inne oraz możliwości zarobkowe i majątkowe każdego rodzica mogą być inne. Dlatego też wskazane będzie za każdym razem zasięgnięcie porady fachowca z zakresu prawa celem konstrukcji właściwego pozwu. W takim celu warto się będzie skonsultować z adwokatem zajmującym się prawem rodzinnym.

Możliwości zarobkowe rodzica: co powinniśmy przez to rozumieć?

To bardzo istotna kwestia, która niestety nie jest rozumianą powszechnie. Otóż sąd podczas określania wysokości alimentów bierze pod uwagę nieaktualny poziom dochodów rodzica, ale to, jaki mógłby być to poziom, gdyby rodzic wykorzystywał wszelkie swoje możliwości fizyczne oraz intelektualne.

Wyobraźmy sobie, iż mężczyzna w sile wieku ma płacić alimenty, z wykształcenia jest programistą. Obecnie jednakże pozostaje na bezrobociu i nie ma żadnych dochodów z tytułu zarobkowej pracy. Sąd weźmie jednakże pod uwagę, iż pracy dla programistów jest bardzo dużo, a ponadto specjaliści w tymże zawodzie otrzymują duże kwoty wynagrodzenia.

Jeżeli w ocenie sądu rodzić posiada możliwości wykorzystywania własnych kompetencji celem znalezienia odpowiednio dobrze płatnej pracy, to zasadzie alimenty odpowiednie do uśrednionych zarobków na wybranym stanowisku.

Niewątpliwie, rodzic może podnieść protest, jednakże żeby mógł wpłynąć na obniżenie kwoty alimentów, musi przedstawić pewne dowody, iż jego materialna sytuacja pozostaje trudniejsza, aniżeli wygląda to na pierwszy rzut oka.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *