Kategorie
Przyroda

Ciąża u psa – objawy, przebieg i profesjonalna opieka

0 0
Read Time:3 Minute, 24 Second

Suki osiągają dojrzałość płciową pomędzy 6 a 24 miesiącem życia. Podstawowym objawem tego zjawiska jest cieczka, czyli ruja. Temat ten z pewnością znany jest każdemu właścicielowi czy psiemu hodowcy. To właście cieczka jest jedynym okresem, w którym suczka może zajść w ciążę. Z tego powodu właśnie wtedy tak chętnie zbiegają się do niej wszytskie osobniki płci męskiej. To ewolucyjny odruch, który uprzykrza życie wielu właścicielom. Warto również dodać, że okres dojrzałości płciowej suczki trwa do końca życia, a każda cieczka wiąże się z możliwością zapłodnienia. Jeśli planujemy zapłodnienie naszej suczki, powinniśmy dokładnie znać czas, w którym nasz pupil ma ruję. Wtedy właśnie jesteśmy w stanie skutecznie zaaranżować całe przedsięwzięcie. Jeśli natomiast wręcz przeciwnie, chcemy zapobiec ciąży, właśnie w okresie cieczki powinniśmy szczególnie bacznie obserwować i pilnować naszego zwierzaka. Niezależnie od opieki, zwierzęta pozostają tylko zwierzętami. Zawsze może dojść do nieplanowanego zdarzenia. Z tego powodu każdy właściciel niewykastrowanej suszki musi wiedzieć jak rozpoznać ciążę u swojej podopiecznej i co w wypadku takiego zdarzenia robić.

Jak długo trwa psia ciąża?

Ciąża u psa jest zaskakująco krótka. Całkowity czas od zapłodnienia do porodu to około 2 miesiące, a dokładnie 58-63 dni. Teoretycznie możliwość zajścia w ciąże u psa występuje pomiędzy 8. a 13. dniem cieczki. Okres ciąży można natomiast podzielić na trzy fazy, z których każda zasługuje na osobne omówienie.

Przebieg ciąży tydzień po tygodniu

Skoro już wiadomo ile trwa ciąża u psa, warto wyodrębnić jej trzy odmienne fazy. Jest to ważne ze wzgledu na zróżnicowane zachowanie suki i odmienną opiekę.

Etap pierwszy

Tydzień 1 – 3

W pierwszych dniach ciąży zachowanie suczki nie ulega znaczącej zmianie. W organizmie wydzielane są już hormony ciążowe, jednak same procesy nie są jeszcze bardzo zaawansowane. Przez pierwsze trzy tygodnie w macicy suki zagnieżdżąją się zarodki i dochodzi do wykształcenia narządów wewnętrznych płodu.

Etap drugi

Tydzień 4

Od około 20. dnia ciąży zarodki zaczynają bardzo szybko rosnąć. Brzuch suczki zdecydowanie się powiększa, a jej waga wzrasta. W tym okresie szczególnie ważne jest udanie się do lekarza weterynarii, bo dni te pozwalają już na przeprowadzenie skutecznych badań obrazowych. Jest to zazwyczaj badanie usg, które pozwala ocenić liczbę szczeniąt w miocie oraz prawidłowy wzrost płodów.

Etap trzeci

Tydzień 5 – 7

Ostatnie 2-3 tygodnie to okres, w którym możemy zaobserwować większe zmiany w zachowaniu suki. Piesek staje się wyraźnie rozdrażniony i podenerwowany. Właściciel powinien w tym czasie szykować już wygodne legowisko dla matki i całego miotu. Z fizjologicznego punktu widzenia szczególnie ważne jest to, aby suczka miała zapewnione komfortowe warunki do odpoczynku. Ciężarna macica uciska w tym czasie na pęcherz moczowy, dlatego pies może wymagać częstszego wyprowadzania na spacer. Nalezy jednak pamiętać również o tym, że suczka nie może się przemęczać, ale przygotowywać do przyjścia na świat potomstwa.

Ciekawostki

<h3Ciąża u psa – liczba szczeniąt w miocie

Liczba potomstwa, jakiego może spodziewać się psia matka jest zróżnicowana. Dokładną ich liczbę już w trakcie trwania ciąży może przewidzieć lekarz weterynarii na podstawie biadania usg lub rtg. Jest to możliwe po upłnięciu 7. tygodnia ciąży.

Liczba szczeniąt jest zależna od rasy, wielkości, masy ciała a także czynników losowych. Jeśli dopiero planujemy ciąże u psa, możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu przewidzenia orientacujnej liczby małych piesków, jakich możemy się spodziewać. U ras dużych jest to zazwyczaj 4-8 szczeniąt, a u ras małych 1-4 maluchy.

Przebieg ciąży u suki może oczywiście ulegać zmianom w zależności od liczby potomstwa. Należy jednak pamiętać, że zwierzęta te są przystosowane do dużych miotów i organizm zdorwej matki jest w stanie poradzić sobie nawet z 8 maluchami.

Kiedy psy są zdolne do kopulacji?

Psy są zdolne do kopulacji z zapłodnieniem zazwyczaj od 8. do 13. dnia cieczki suki. Cieczka powtarza się natomiast co 6-7 miesięcy, ale okres ten może u niektórych psów wynosić nawet rok.

Przyczyny ciąży urojonej

Problem ciąży urojonej nadal niepokoi wielu niedoświadczonych hodowców. Przyczyny ciąży urojonej to natomiast naturalny instynkt macierzyński suki. Jej występowanie nie jest jednak groźne dla zdrowia.

Objawy ciąży urojonej

Objawy ciąży urojonej to zmiany w zachowaniu suki. Zwykle są one bardzo indywidualne. Może to być budowanie gniazda, zbieranie zabawek czy obrona nawet pustego legowiska.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *