Kategorie
Zdrowie

Bezdech afektywny jako zaburzenie napadowe wieku dziecięcego

0 0
Read Time:4 Minute, 55 Second

Chyba wszyscy rodzice, słysząc: „Bezdech afektywny” mają przed oczami widok zachodzących się i siniejących dzieci. Wzbudza on lęk i niepokój chyba w każdym z nas. Oczywiście bezdechy nie występują u każdego dziecka, jednakże nie ma tu reguły. Rodzajów bezdechów jest kilka, jednak nie wszystkie one mogą zagrażać życiu naszego dziecka. Czasami zdarza się tak, że dziecko zachodzi się z płaczu. Występuje wtedy bezdech afektywny, który wiąże się z utratą przytomności przez dziecko. U małego pacjenta dochodzi do zatrzymania oddechu oraz obniżenia napięcia mięśniowego.

Czym dokładnie jest bezdech afektywny?

Bezdech afektywny najczęściej może pojawić się między 6 a 18 miesiącem życia dziecka. Stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla jego życia.  Do ataku bezdechu afektywnego dochodzi wtedy, gdy na dziecko zadziałają niekorzystne bodźce zewnętrzne. Bezdechy najczęściej doprowadzają do utraty oddechu na kilkanaście sekund. Ich przyczyny mogą być różne. Podczas napadów bezdechu afektywnego zdarzają się nawet drgawki. Możemy wyróżnić dwa rodzaje takich ataków: sine i blade, zdarza się, że występują one wspólnie, jednak w znacznej części przypadków pojawia się tylko jeden z nich.

Rodzaje napadów podczas bezdechu afektywnego i ich charakterystyka

Rodzaj ataku: siny

Podczas afektywnego bezdechu najczęściej można spotykać się z napadami sinicznymi. Na początku dochodzi do intensywnego płaczu dziecka, następnie do zatrzymania jego oddychania. Skóra takiego dziecka przybiera siny kolor, traci ono przytomność, a jego ciało wiotczeje. Dziecko odzyskuje przytomność bardzo szybko.

Rodzaj ataku: blady

Napady blade występujące podczas afektywnego bezdechu charakteryzują się dodatkowo wystąpieniem bladości zamiast sinienia przed utratą świadomości u dziecka. Objaw ten występuje również podczas utraty przytomności.

Napady powikłane

Obydwa z powyżej opisanych napadów mogą wiązać się z wystąpieniem powikłań. Dzieje się tak w momencie, gdy dziecko oprócz charakterystycznych cech napadu dostaje drgawek. Mogą mieć one różną postać. Nie można przewidzieć jakie drgawki wystąpią u danego dziecka. Zazwyczaj drgawki takie trwają krótko, jednak mogą one także przejść w stan padaczkowy, który zagraża życiu dziecka. Niezwykle ważne jest to, aby podczas ataków zachować spokój.

Jakie mogą być przyczyny afektywnego bezdechu?

Bezdech afektywny spowodowany jest zazwyczaj sytuacją, która prowadzi do przeżywania przez dzieci silnych emocji. Podczas gdy występują napady siniczne, płacz dzieci prowadzi do hipokapnii, przez co dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych w mózgu oraz niedotlenienia ośrodkowego układu nerwowego. W trakcie takich napadów zamknięta zostaje głośnia, przez co dochodzi do zmiany ciśnienia i pracy serca we wnętrzu klatki piersiowej. Przez te wszystkie objawy dziecko dostaje do mózgu mniej krwi, co pogłębia jego niedotlenienie.

Natomiast jeśli chodzi o napady blade, przyczyną jest zaburzenie części przywspółczulnej układu nerwowego. Podczas zbyt dużej aktywności nerwu błędnego może wystąpić spowolnienie czynności serca lub nawet zatrzymanie jego akcji. W tym właśnie momencie najczęściej dochodzi do wystąpienia bezdechu u dziecka.

Jak zdiagnozować bezdech afektywny?

Jeśli dziecko cierpi na bezdech afektywny, powinniśmy udać się z nim do lekarza, który będzie mógł obserwować, w jaki sposób dziecko przechodzi te napady. Jest to szczególnie ważne w przypadku występowania cyklicznych ataków. Te, które przybierają postać padaczkową, odróżniają się tym, że pojawiają się bez wystąpienia jakichkolwiek bodźców zewnętrznych. Rzecz jasna w tym przypadku konieczna będzie konsultacja z neurologiem i przeprowadzenie odpowiednich badań w celu potwierdzenia padaczki jako przyczyny drgawek.

Bezdechy mogą być związane także z innymi chorobami, które mogą występować u dziecka. Dlatego właśnie już na początku konsultacji lekarz powinien wziąć od nas wszelkie dane m.in. na temat ciąży i jej przebiegu oraz okresu połogu. Lekarz musi zapytać nas także o to czy dziecko nie choruje na choroby przewlekłe. W następnej kolejności zbada dziecko i skieruje je na dalsze badania.

Jak postępować w przypadku bezdechu afektywnego i utraty przytomności?

Przy wystąpieniu bezdechu powinniśmy zachować spokój. Jest to niezwykle ważne dla zdrowia i życia dziecka, u którego wystąpił bezdech afektywny. Podczas ataku, gdy dziecko zaczyna się zachodzić, spróbuj delikatnie zmienić pozycję jego ciała. Jeśli to nie pomoże, spróbuj delikatnie dmuchnąć w jego twarz lub spryskaj wodą. Ataki bezdechu afektywnego zazwyczaj ustępują szybko i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla życia dziecka.

Jednak według wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji w sytuacji, w której dziecko nie reaguje i nie oddycha prawidłowo, musimy rozpocząć RKO. W przypadku dzieci resuscytację rozpoczynamy od wykonania 5 oddechów. Oczywiście przed jej rozpoczęciem należy sprawdzić, czy dziecko oddycha. Odchylając głowę do tyłu, sprawdzamy, czy nie ma obcego przedmiotu w jamie ustnej albo w jamie gardłowej.

Jeśli dziecko jest nieprzytomne, a jego klatka piersiowa nie unosi się, natychmiast rozpocznij wykonywanie 30 uciśnięć klatki piersiowej, u niemowląt robimy to przy pomocy 2 palców, poniżej linii sutkowej. U starszych dzieci uciskamy środek klatki piersiowej jedną lub dwoma rękami na głębokości m.in. 1/3 klatki piersiowej. Tempo resuscytacji powinno wynosić 100-120 uderzeń na minutę. Wdech powinien trwać ok. 1 sekundy do momentu uniesienia się klatki piersiowej.

Po 2 minutach należy wezwać pogotowie, jeśli nikt tego nie zrobił. Następnie, gdy dziecko wciąż nie oddycha, kontynuuj 30 uciśnięć na 2 wdechy do czasu przyjazdu karetki lub przywrócenia funkcji życiowych dziecka. Możesz również przerwać RKO w przypadku zagrożenia życia.

Leczenie farmakologiczne a napady afektywnego bezdechu

Jeśli liczymy na to, że dzieci, u których występuje bezdech afektywny, zostaną, wyleczone przez lekarza z pomocą cudownych leków to jesteśmy w błędzie. My sami musimy unikać negatywnych bodźców czy sytuacji, które doprowadzają do występowania ataków bezdechu u naszych dzieci. Oczywiście lekarz prowadzący może wprowadzić leczenie farmakologiczne, jednak zdarza się to naprawdę rzadko i w uzasadnionych przypadkach. Na stronie https://sklepvitalaire.pl/ możemy znaleźć maski i aparaty wspomagające leczenie bezdechu sennego.

Ustąpienie objawów u dzieci z bezdechem afektywnym

Wraz z wiekiem napady bezdechu afektywnego mijają. Najpóźniej może mieć to miejsce w 6 roku życia. Typowy chroniczny bezdech senny ma tendencję wzrostową, jeśli chodzi o napady. Na początku występują one rzadko, by nasilić się, a później wejść w fazę spadkową, aż do wygaśnięcia.

Podsumowanie

Bezdech afektywny jest częstym problemem, z którym zgłaszają się rodzice do pediatrów. Wymaga on szeroko rozbudowanej diagnostyki w celu wykluczenia innych chorób. Szczególnie istotnym elementem jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z rodzicami. Dzięki temu lekarz będzie mógł zdecydować czy wdrożyć leczenie farmakologiczne, czy należy wykonać jeszcze inne badania diagnostyczne.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *